Články a aktuality

Jak vybrat elektrocentrálu

Jak vybrat správnou elektrocentrálu/generátor

Ať už potřebujete zdroj napájení na chatě/chalupě, při výpadku proudu nebo během rekonstrukce/stavby domu – elektrocentrála je univerzálním řešením, které dokáže být důležitým pomocníkem. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o složité zařízení s mnoha funkcemi, pokud se budete řídit několik jednoduchými radami, vždy vyberete generátor pro správné účely.

Způsob použití elektrocentrály:

  • Je potřeba si ujasnit, pro jaké účely budete elektrocentrálu využívat, jelikož záložní zdroj na chatu nebo na kempování do karavanu má jiné parametry než zdroj napájení stavební techniky na stavbu.
  • Zařízení se dle použití liší v typu paliva, rozměrech, výkonu, regulaci výkonu, počtu fází, hmotnosti či hlučnosti.
  • Na chatu/chalupu, do karavanu: Většina běžných spotřebičů v domácnosti je jednofázová (lampy, počítač, rychlovarná konvice, TV, menší stavební nářadí), poznáte je podle toho, že jejich zástrčky mají 2 kolíky (230 V) a otvor pro uzemnění. V tomto případě si tedy vystačíte s jednofázovou elektrocentrálou. Dále je potřeba spočítat celkový příkon spotřebičů, které plánujete k zařízení současně připojit, ten je udáván ve wattech (W) nebo kilowattech (kW). Nejlepší je elektrocentrálou pohánět odporové spotřebiče (neboli ohmové), jejichž jmenovitý výkon odpovídá skutečné spotřebě po celou dobu provozu. Nezapomínejte však na to, že některé spotřebiče pracují na principu indukce, tzn. že při jejich zapnutí mají vyšší příkon než při následném běžném provozu (2x – 3x vyšší příkon na startu).
  • Na stavbu: Stavební míchačky, cirkulárky, nářadí a jiné elektro zařízení a stroje jsou standardně zakončeny 4 - 5kolíkovou zástrčkou o napětí 380 – 400 V a jsou třífázové. Pro tato zařízení budete potřebovat třífázovou elektrocentrálu s dostatečným výkonem.
  • V každém případě vždy počítejte s tím, aby elektrocentrála měla alespoň o třetinu vyšší výkon, než je součet všech spotřebičů, které jsou současně připojeny.

Typ a počet zásuvek:

  • Levnější elektrocentrály jsou osazeny 230V zásuvkami pro běžné spotřebiče s dvoukolíkovou zástrčkou.
  • Výkonnější elektrocentrály jsou schopny napájet jak spotřebiče o napětí 230V, tak náročnější stroje a zařízení a jsou proto osazeny i 380V/400V zásuvkami pro zařízení se 4-5 kolíkovou zástrčkou.

Druh paliva:

  • Benzín: Benzínové elektrocentrály jsou nejrozšířenější variantou. Nejčastěji je zdrojem energie bezolovnatý benzín Natural 95 nebo 98. Benzínové motory rozlišujeme podle počtu taktů na dvoutaktní a čtyřtaktní.
    • Dvoutaktní jednoválcové motory jsou méně výkonné, ale jsou lehčí, levnější a vystačí na domácí použití.
    • Čtyřtaktní motory jsou výkonnější, ale vhodnější do náročnějších podmínek, např. na stavbu. Nevýhodou těchto elektrocentrál je vyšší cena, hmotnost a spotřeba paliva.
  • Diesel/Nafta: Dieselové elektrocentrály jsou robustnější a určeny pro dlouhodobější a vyšší zátěž, např. jako záložní zdroj napájení pro celý dům. Hodí se zejména na stavby a do průmyslového provozu. Tyto centrály se zpravidla vyznačují vyšší hmotností a velikostí.
  • Akumulátor: Méně rozšířenou variantou jsou elektrocentrály napájené ze sítě nebo jiného zdroje elektřiny (např. ze solárních panelů). Tato zařízení jsou velmi tichá a je možné z nich napájet i zařízení, která jsou citlivá na výkyvy proudu.
  • Plyn/LPG: Plynem poháněné elektrocentrály jsou výkonnostně podobné jako benzínové, nabízí však ekologičtější a levnější provoz.

Jmenovitý výkon:

  • Jedná se o největší trvalý výkon strojů, motorů a elektrických zařízení, pro který byly vypočteny a sestaveny a kterého dosahují během provozu za standardních podmínek. Většina domácích spotřebičů vyžaduje od elektrocentrály přísun energie odpovídající jejich výkonu, na rozdíl od zařízení indukčního typu, které vyžadují až o třetinu vyšší výkon než je jejich provozní výkon.

Regulace napětí – AVR (Automatic Voltage Regulator):

  • Elektrocentrálu s funkcí AVR využijete zejména při napájení elektroniky citlivé na kolísání napětí (počítače, televize, měřící přístroje apod.). AVR totiž zabraňuje kolísání výstupního napětí s odchylkou ±2 % (kolísání napětí v běžné zásuvce se pohybuje v rozmezí ±10 %).

Invertorové elektrocentrály:

  • Nejpreciznější elektrocentrály jsou invertorové, u kterých motor pohání generátor a energie z generátoru je pomocí elektroniky invertoru upravena tak, aby na výstupu bylo přesně požadované napětí i frekvence. Tento druh elektrocentrál je vhodný k napájení nejcitlivější elektroniky.

Manipulace:

  • Elektrocentrály jsou dost těžká zařízení, která váží i několik desítek kilo (v rozmezí 15 – 150 kg), proto si před její koupí ujasněte, zda plánujete s centrálou často manipulovat. Pokud ano, určitě hledejte elektrocentrálu s menší hmotností nebo takovou, která je vybavena kolečky a madlem.

Průměrná spotřeba nejběžnějších domácích spotřebičů a elektrických zařízení:

Zařízení

Spotřeba ve W

Nabíječka na mobilní telefon

4

Router

7

LED žárovka

10

Úsporná žárovka

15

Halogenová žárovka

42

Notebook

50

Standardní žárovka

60

Televize

344

Pračka

425

Kombinovaná lednice s mrazákem

730

Žehlička

1100

Toastovač

1200

Mikrovlnná trouba

1500

Myčka na nádobí

1800

Rychlovarná konvice

1900

Sušička prádla

3500

Zdroj: https://dodavatelektriny.cz/uzitecne-informace/spotreba-domacich-spotrebicu

 

Související zboží

Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W KELTIN

Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W KELTIN
8 110 / Ks 6702.48 bez DPH
U dodavatele

Benzínová rámová elektrocentrála 7 HP/2,8 kW - AVR TVARDY

Benzínová rámová elektrocentrála 7 HP/2,8 kW - AVR TVARDY
7 999 / Ks 6610.74 bez DPH
Skladem Expedice do 24 hodin

Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W TVARDY

Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W TVARDY
5 899 / Ks 4875.21 bez DPH
U dodavatele
© 2025 Všechna práva vyhrazena, Torriacars, s.r.o. Feo.cz