Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie Více informací.

Tuto zprávu již nezobrazovat

Články a aktuality

Jarní kontrola vozu. Na co nesmíte zapomenout?

Kromě pravidelné kontroly tlaku v pneumatikách, která by se měla provádět minimálně jednou za měsíc (a na studených pneumatikách), patří k jarní údržbě  kontrola provozních kapalin. Jestliže Vám došla zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů a předpověď počasí dlouhodobě předpovídá teploty nad bodem mrazu, můžete ji vyměnit za letní. Letní totiž mnohem lépe rozpouští nečistoty a mastnotu, než zimní.

Kontrola motorového oleje, aneb kdo maže ten jede

Pro jistotu byste měli také zkontrolovat motorový olej - a to nejen jeho množství, ale také jeho barvu. Pokud zjistíte, že místo oleje máte v motoru emulzi světle hnědé  barvy (asi jako káva s mlékem), tak vězte, že váš motor má problém s průnikem vody do oleje a je nutné ho okamžitě odstavit a identifikovat závadu. Kontrolou tak můžete, zabránit zadření motoru a vyhnout se drahé opravě. Pokud se blíží termín výměny, nezapomeňte se včas objednat. Zvláště u naftových motorů, se nedoporučuje překračovat životnost motorového oleje.

Chladící a brzdová kapalina

Nezapomínejme ani na brzdovou a chladící kapalinu. V případě úbytku je dolijte, tak aby hladina byla těsně pod horní ryskou. Interval výměny chladící kapaliny stanovuje výrobce vozu a záleží i na typu kapaliny. Pokud si nejste jistí, neuděláte ale chybu, pokud ji vyměníte každé dva roky. Kromě toho, že kapalina je nemrznoucí (bod tuhnutí můžete změřit například refraktometrem) obsahuje i inhibitory koroze, které chrání motor před korozí, a ty se po určité době vyčerpají. Chladící kapalinu dolévejte vždy, když je motor vychladlý. Výměnu brzdové kapaliny doporučujeme svěřit odborným servisům.

Stěrače a povinná výbava

Kontrola stěračů je také velmi důležitá z pohledu jejich opotřebení. Po zimě bývá guma stěračů často nenávratně poškozena mrazy, stíráním ledových krystalů a znečištěného sněhu posypovou solí atd. Pokud vydávají stěrače divné zvuky, nebo zůstávají na čelním skle čmouhy, neváhejte s jejich výměnou, v opačném případě může snadno dojít k poškrábání a nevratnému poškození skla.  A na místě je i kontrola povinné výbavy včetně kompletnosti autolékárny.

 

Povinná výbava v roce 2019 by měla obsahovat tyto položky:                                   

  1. Reflexní vestu
  2. Výstražný trojúhelník
  3. dále i náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák (hever). (pouze v případě, že nemáte vozidlo, které umožňuje nouzové dojetí po defektu, nebo asistenční službu zajišťující výměnu poškozené pneumatiky v rámci celé ČR)

 

Autolékarnička musí obsahovat:    

  1. Isotermickou folii (minimálně 200 x 140 cm)
  2. Obvaz hotový s jedním polštářkem
  3. Obvaz hotový se dvěma polštářky
  4. Obinadlo škrtící pryžové
  5. Rukavice pryžové (latexové)
  6. Náplast hladká cívka

 Nazapomeňte auto pořádně umýt a vyčistit

Jako poslední je na řadě mytí auta, od solí a dalších nečistot. Pokud pro svůj vůz chcete jen to nejlepší, doporučujeme Vám ruční mytí. Automobil řádně ostříkejte wapkou a potom ručně omyjte houbou namočenou v roztoku vody a autošamponu. Tato forma mytí je zároveň i ta nejšetrnější, jelikož nedochází k mechanickému poškození laku a ztráty jeho lesku. Po umytí je vhodné lak ošetřit speciálním voskem, který lak chrání před vodou a UV zářením. Nezapomeňte, že čistota by se měla dodržovat i v interiéru. Kromě vyluxování, můžete ošetřit interiér vhodným přípravkem a oživit gumové těsnění dveří.  Zkontrolujte také stav autokoberců, zda nedochází k prolínání vody pod ně a případně nechte vozidlo vyschnout.
Na našem e-shopu naleznete vše, co k takovému jarnímu úklidu vozidla budete potřebovat.

© 2020 Všechna práva vyhrazena, Torriacars, s.r.o. Feo.cz