Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie Více informací.

Tuto zprávu již nezobrazovat

Články a aktuality

Kontrola a výměna oleje

Motorový olej plní v motoru hned několik funkcí -mazání, chlazení, těsnění a čištění. Spotřeba oleje je z vyšší v době záběhu motoru, který se pohybuje od 5 000 do 20 000 km (závislé na stylu jízdy). Po ukončení záběhu motoru se spotřeba oleje ustálí na prakticky trvalé hodnotě. Následné zvyšování spotřeby oleje může být způsobeno např. opotřebením motoru, použitím méně kvalitního oleje nebo přeplňováním olejové náplně nad stanovenou hladinu.Spotřeba motorového oleje

Výrobci motorů vždy uvádějí pro jistotu nadsazené hodnoty. Nejčastěji je uvedeno, že je spotřeba oleje 0,6 – 1 litr na 1000 km ujeté vzdálenosti. Z praxe však víme, že se reálná spotřeba pohybu okolo 0,1 – 0,2 litrů na 1000 km. Pokud bychom tedy brali dolní hranici spotřeby, je za každých 10 000 km ujeté vzdálenosti spotřebován 1 litr motorového oleje.

Poznámka: Naftové a turbomotory mají spotřebu o něco málo vyšší, než přeplňované motory.


 

Intervaly výměny motorového oleje

Závisí na dvou faktorech - typu motoru a jeho zatížení. Zážehové motory mají interval výměny z pravidla 1x za 10 - 15 000 km. U vznětových motorů se pohybuje interval mezi 10 – 20 000 km popř. 1x za jeden (max. 2 roky). Olej měňte i v případě, že nenajedete uvedený počet kilometrů, jelikož po určité době ztrácí své mazací vlastnosti.

Poznámka: Při městském provozu nebo trvalé sportovní jízdě je doporučeno intervaly výměny dodatečně zkrátit.


 

Obecné rady při výměně motorového oleje

Řiďte se pokyny výrobce automobilu. Pouze výrobce motoru (vozu) může odpovědně udat, jakou viskozitní (např. SAE 5W30) a výkonnostní (např. ACEA A3/B4 nebo API SM/CF) třídu musí olej splňovat. Téměř žádný známý výrobce automobilů nedoporučuje specifickou značku olejů, ale pouze udává požadavky na plnění klasifikací a specifikací oleje. Dbejte také na to, zda je či není pro vaše vozidlo požadována ještě výkonnostní třída oleje dle specifikace samotné automobilky (např. VW 504.00/507.00 (LongLife)).

Před vypuštěním oleje z motoru je nutné ho zahřát na provozní teplotu (alespoň. 15 minut jízdy), čímž dojde k odstranění veškerých usazenin. Po vypuštění oleje necháme pečlivě vykapat celou nádržku. Nezapomeňte kromě oleje vyměnit i olejový filtr. Po výměně si poznamenejte datum provedení výměny oleje, které je nutné pro dodržení správného intervalu další výměny.

Nakonec si pomocí diagnostiky upravte hodnoty pro další interval v odpovídající řídící jednotce pomocí funkce Přizpůsobení (popř. Adaptace). Jedná-li se o vozidlo s prodlouženým servisním intervalem (tzn. LongLife), u kterého se nenastavuje další interval ručně, ale je celý vynulován do počáteční hodnoty výměny, se používá funkce s označením Základní nastavení.

 

Postup kontroly hladiny a výměny motorového oleje

 • Postavte vozidlo na rovnou plochu a vypněte motor.
 • Počkejte alespoň 5 minut, než začnete s měřením hladiny.
 • Vyndejte měrku oleje z motoru, otřete ji hadříkem dosucha a zasuňte jí zpět.
 • Znovu vyndejte měrku a zkontrolujte hladinu oleje.
 • Pokud je hladina nedostatečná, sundejte víčko z hrdla olejové nádržky a doplňte předepsaný olej.
 • Po doplnění zkontrolujte hladinu oleje znovu pro překontrolování její výšky.
 • Pokud je hladina v pořádku, pečlivě zavřete víčko. Pokud je hladina nedostatečná, opakujte postup z předešlého bodu, než dosáhnete požadované rysky.
 • Použitý olej poté odevzdejte na sběrných místech či firmám, které se zabývají likvidací těchto chemických odpadů.

Poznámka: Pokud má olej po nějaké době jinou barvu, je to naprosto normální. Použitý olej na sebe váže veškeré nečistoty a usazeniny a tím se také postupem času mění jeho barva.


Při výměně se pokuste vyvarovat těmto chybám

 • Zvolení špatného typu motorového oleje (klasifikace).
 • Nedostatečné zahřátí motoru pro rozpuštění usazenin.
 • Míchání olejů různých kvalit, výkonnostních a viskozitních tříd (obzvláště nevhodné!)
 • Špatné vypuštění olejové náplně.
 • Nalití nedostatečného množství oleje.
 • Nalití nadměrného množství oleje.
 • Nedodržení intervalů výměny oleje.
 • Opomenutí úpravy servisního intervalu v řídicí jednotce pro další výměnu motorového oleje (u moderních vozů bude stále svítit příslušná kontrolka výměny)

 

Upozornění: Pokud se nebudete řídit uvedeným postupem výměny a doporučením výrobce motoru, je zde několik rizik, se kterými je nutné počítat. Mezi tato rizika spadají jak problémy s motorem (jeho poškození, zkrácení životnosti a snížení výkonu), tak nevratná znehodnocení systémů pro úpravu spalin. V neposlední řadě se může špatná výměna projevit také zvýšenou spotřebou paliva.

© 2020 Všechna práva vyhrazena, Torriacars, s.r.o. Feo.cz