Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie Více informací.

Tuto zprávu již nezobrazovat

Články a aktuality

Postup při výběru čerpadla

Jak vybrat čerpadlo?

Při výběru čerpadla musí být kladen důraz na několik základních parametrů:

1. čistota kapaliny = Chcete čerpat vodu čistou, mírně znečištěnou nebo kalnou?

2. převýšení (výtlak) = Do jaké výšky chcete čerpat vodu?

3. průtok = Jaké množství vody chcete přečerpávat v daný časový úsek?

4. náročnost (zatížení) = Jak často chcete čerpadlo využívat a po jakou dobu?

 

1. Čistota kapaliny

Čerpadla na čistou vodu (ponorná, odstředivá a kalová) – Tento druh čerpadel lze použít pouze na čerpání čisté vody bez jakýchkoliv nečistot, jelikož i ta nejmenší nečistota by mohla čerpadlo poškodit. Čerpadla jsou vhodná pro zásobování vodou na chatách a chalupách, například při napouštění bazénů, zásobení pitnou vodou ze studní, atp.

Čerpadla na mírně znečištěnou vodu (ponorná, odstředivá a kalová) – Tato čerpadla jsou určená na čerpání vody s obsahem drobných mechanických nečistot. Avšak nejsou vhodná pro čerpání vody s obsahem abrazivních nečistot jako je například písek. Výše uvedená čerpadla se dělí dle schopnosti čerpat různé velikosti mechanických nečistot, takže je třeba si při výběru ujasnit, zda budete provádět čerpání z mělkých vod (vyšší pravděpodobnost nasátí mechanických nečistot větších průměrů), nebo zda budete provádět čerpání vody v hlubších vodách (Nečistoty jsou usazeny na dně. Tím se sníženo riziko nasátí pevných částic větších průměrů). Uplatnění najdou zejména na chatách a chalupách při čerpání vody z rybníků, potoků, řek, jezírek.

Čerpadla na kalnou vodu (kalová čerpadla) – Kalová čerpadla zaujímají široké spektrum využití, avšak díky jejich schopnosti čerpat velké množství kapaliny se využívají zejména k čerpání nečistot, jímek, septiků, záplavových vod, atp. Některá kalová čerpadla jsou také vybavena sekacími noži k rozmělnění mechanických nečistot větších průměrů.

 

2. Převýšení (dopravní výška / max. výtlak)

Dalším z parametrů, který je třeba brát v potaz, je dopravní výška - neboli výšková vzdálenost od čerpadla k poslednímu odběrnému místu, plus ztráta způsobená třením v potrubí (1m na každých 10m potrubí o průměru 1''), plus požadovaný tlak na konci potrubí (1 bar = 10m výtlaku), plus rezerva kvůli ztrátám vzniklým v každém kolenu, ohybu a výkonu.

 

Příklad určení orientační dopravní výšky:

Chcete-li na chatu ponorné čerpadlo k napuštění bazénu vodou ze studny, kde je vzdálenost od čerpadla k vršku studny 7m. Mezi vrškem studny a bazénem je převýšení 2m. Používáte 30m hadici o průměru 1'' (25mm), požadovaný tlak v nejvyšším bodě by měl být 3 bary a přidáme rezervu 8m, tak výpočet max. výtlaku čerpadla bude následovný:

 


hloubka studny + převýšení od studny k bazénu + ztráta + tlak + rezerva = výtlak

7m + 2m + 30/10 + 3x10 + 8m = 50m výtlak

V tomto případě byste hledali ponorné čerpadlo s maximálním výtlakem 50m.


 

3. Průtok

Důležitým parametrem při výběru čerpadla je také průtok. Ten určuje na kolika místech současně můžete mít puštěnou vodu bez ztráty tlaku. Například k napuštění tří van současně potřebujete průtok alespoň 4500l/h. Jaký máte doma průtok, se dá také lehce spočítat. Stačí k tomu kbelík na vodu a stopky. Dejme tomu, že 10l kýbl vám trvá napustit 24 sekund –> 10 / 24 x 60 = 25l/min = 1500l/h

 

4. Náročnost (zatížení)

Zatížení čerpadla je další aspekt, který musíte při výběru čerpadla zvážit. Podle velikosti zatížení se čerpadla dělí na „domácí využití“ a „profesionální využití“.

Čerpadla pro „domácí využití“ jsou vhodná na napuštění bazénu, zalévání zahrad, odčerpání záplavové vody atp. Tato čerpadla jsou určená pro provoz na kratší dobu. Například u některých čerpadel se doporučují 2h provozu a poté je čerpadlo nutno vypnout na 20 min, aby nedošlo k přetížení a poškození.

Čerpadla určená k profesionálnímu využití jsou vhodná, pokud požadujete, aby byla v provozu velmi často a delší dobu. Mezi profesionální čerpadla se řadí i typy určené pro nepřetržitý provoz čerpání.

 

Typy čerpadel:

  • Ponorná
  • Odstředivá
  • Kalová
  • Oběhová - teplovodní
  • Domácí vodárny
© 2020 Všechna práva vyhrazena, Torriacars, s.r.o. Feo.cz