Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie Více informací.

Tuto zprávu již nezobrazovat

Články a aktuality

03.04.2019 11:22

Výměna zimních kol za letní

Zimní pneumatiky za letní můžeme bez starostí přezout od 1. dubna 2019. Na letní pneumatiky lze přezout i dříve a to v tom případě ukazuje-li nám teploměr stabilně teplotu...

11.03.2019 12:02

Jarní kontrola vozu. Na co nesmíte zapomenout?

Kromě pravidelné kontroly tlaku v pneumatikách, která by se měla provádět minimálně jednou za měsíc (a na studených pneumatikách), patří k jarní údržbě  kontrola...

Specifikace motorových olejů

Viskozita

Pojmem viskozita se rozumí proměnná veličina závislá na teplotě. Během běhu motoru dochází taktéž ke změnám teplot. Hlavním požadavkem na viskozitu oleje je, aby se při těchto změnách teplot měnila pokud možno co nejméně. Tento poměr olej/teplota motoru je dán tzv. viskozitním indexem. Čím je tato položka vyšší, tím je závislost viskozity na změnách teplotních podmínek nižší. Pro charakteristiku viskozitních vlastností motorových olejů je použita specifikace třídy „SAE“ (Society of Automotive Engineers), se kterou se přišlo v USA a používá jí celý svět.

 

U klasifikace olejů používá tato norma 6 zimních tříd, které jsou označeny čísle a písmenem „W“ (Winter – Zima) a 5 letních tříd, které jsou značeny pouze číslem.

  • Zimní třídy: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W
  • Letní třídy: 20, 30, 40, 50, 60

 

Hodnota u zimního značení udává chování oleje při nízkých teplotách. Hodnota u letního značení udává použití oleje při letních teplotních podmínkách. Někdy se lze také setkat s označením oleje, kde je použita pouze jedna třída. Toto znamená, že se jedná o olej určený pouze pro jedno období – léto/zima. Tyto oleje se odborně nazývají monográdové. V případě použití označení letní i zimní třídy naráz (př. 0W-40) se jedná o celoroční olej (multigrádový). V současnosti se prakticky používají pouze oleje pro celoroční užití. Pro naše klimatické podmínky je všeobecně nejběžnější třída SAE 10W-40.

© 2019 Všechna práva vyhrazena, Torriacars, s.r.o. Feo.cz